Olga Tokarczuk – sprzedawca marzeń

Olga Tokarczuk, laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, zasłynęła dzięki swojemu giętkiemu sposobowi pisania

Pisanie barwami

Olga Tokarczuk, laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, zasłynęła dzięki swojemu giętkiemu sposobowi pisania, oraz obrazowego przedstawiania treści zawartych w książkach. Słowa, jakich używa, spodobają się nawet bardzo wymagającym czytelnikom. Gatunki, w jakich się obraca Olga Tokarczuk, okalają swoim zasięgiem zarówno fantastykę, science fiction, jak i kryminały, czy powieści sensacyjne. To powieści idealnie wpasowujące się w scenerię jesienno-zimowych wieczorów, poruszające problemy moralne, ale też oferujące ciekawą, misternie zbudowaną fabułę. Akcje są wielowarstwowe, niebanalne, przesiąknięte wieloma wątkami i historiami, co sprawia, że nawet sceptycy uśmiechną się z zadowoleniem po przeczytaniu dzieła polskiej noblistki.

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk jest przede wszystkim pisarką. Lecz, jako kobieta światowa i wykształcona, posiada szereg innych zainteresowań. Otóż jest także eseistką, autorką scenariuszy, poetką oraz psychologiem. Urodziła się w roku 1962. Zadebiutowała w 1979, gdzie na łamach polskiego czasopisma Na przełaj opublikowała swoje pierwsze opowiadanie. Zrobiła to wówczas pod literackim pseudonimem, nazywając się Natasza Borodin. Jej najpopularniejszymi dziełami są Bieguni i Księgi Jakubowe, będące pozycjami wielokrotnie nagradzanymi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powodem, dla którego Tokarczuk dostała nobla było wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Książki pisarki zostały przetłumaczone na około 35 języków. 

Opowieści utalentowanej pisarki

Tak, jak zostało to już wspomniane – jedną z najpopularniejszych książek Tokarczuk są Księgi Jakubowe. Akcja powieści rozgrywa się w 1752 roku i opowiada o losach Katarzyny Kossakowskiej oraz towarzyszącej jej poetki Elżbiety Drużbackiej. Przybywają do Rohatyna na Podolu, gdzie jednym z gości na kolacji powitalnej jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później decydują się kontynuować w listach. Z drugiej zaś strony mamy bohatera, jakim jest Jakub Lejbowicz Frank, młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd. Wkrótce zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską.

Inna popularna książka Tokarczuk, nosząca tytuł Bieguni, podejmuje temat podróży. Olga Tokarczuk zaprasza swoich czytelników, by towarzyszyli jej podczas niezwykłej podróż przez różne miejsca i czasy. Barwnie opisuje lotniska, biedę, zabieganych ludzi i brak czasu. Czytana podczas podróży nabiera zupełnie innego znaczenia. 

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com