Olga Tokarczuk – pisarka niebanalna

Sporą popularnością czytelników cieszył się kryminał ekologiczny Prowadź swój pług przez kości umarłych

Olga Tokarczuk (https://www.taniaksiazka.pl/autor/olga-tokarczuk) uznawana jest za mistrzynię realizmu magicznego, do kanonu weszły takie jej książki jak Podróż ludzi Księgi, Prawiek i inne czasy czy Księgi Jakubowe. Sporą popularnością czytelników cieszył się kryminał ekologiczny Prowadź swój pług przez kości umarłych (sfilmowany w 2017 roku przez Agnieszką Holland pod tytułem Pokot). Krytycy chwalą charakterystyczny styl autorki oraz jej niezwykłą pomysłowość, przywodzącą na myśl dokonania pisarzy iberoamerykańskich.

Olga Tokarczuk – krótka biografia

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Po ukończeniu studiów psychologicznych wiele podróżowała, co znalazło odzwierciedlenie w jej późniejszej twórczości. Jej powieściopisarski debiut czyli Podróż ludzi księgi został uhonorowany Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Kolejne wyróżnienia Olga Tokarczuk otrzymała za Biegunów i Księgi Jakubowe (Nagroda Literacka Nike). Szeroki echem odbiło się przyznanie jej międzynarodowej nagrody The Man Booker International Prize. 

Olga Tokarczuk – charakterystyka twórczości

Charakterystyczny, płynny i bogaty w dygresje styl naszej noblistki od lat zachwyca czytelników. Jej powieści i zbiory opowiadań często długo utrzymują się na szczytach list bestsellerów. Co warto przeczytać?

  • powieściowy debiut czyli Podróż ludzi Księgi okazał się metafizyczną opowieścią, której akcja umieszczona została w XVII-wiecznej Francji. Grupa bohaterów wyrusza w poszukiwaniu, ukrytej wysoko w górach, tajemniczej Księgi obdarzonej niezwykłą mocą. Fabuła stanowi jedynie pretekst do podjęcia rozważań o wierze, nietolerancji, sztuce i sensie istnienia.
  • za pierwszą dojrzałą książkę Olgi Tokarczuk uznaje się często Prawiek i inne czasy czyli na poły realną, na poły magiczną, opowieść o niewielkiej polskiej wiosce i jej mieszkańcach.
  • wydana w 2001 roku Lalka i perła to z kolei esej poświęcony Lalce Bolesława Prusa i próba nieco innego spojrzenia na bohaterów tej wybitnej polskiej powieści.
  • autorka zaangażowała się też w międzynarodowy projekt Mity. Powstała wtedy Anna Inn w grobowcach świata – feministyczna interpretacja sumeryjskiej opowieści o bogini, i jej podróży do podziemnego świata. Akcja powieści osadzona została w zmyślonej, futurystycznej rzeczywistości.
  • pisani przez kilka lat Bieguni to próba nietypowego spojrzenia na podróże. Narracje fabularne przeplatają się z elementami autobiograficznymi, opowieści o preparowaniu ludzkich ciał, z przemyśleniami na tematy ekologiczne.
  •  w 2012 roku Olga Tokarczuk sięgnęła do literatury popularnej wydając tzw. kryminał ekologiczny pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych. Historia toczącej nierówny bój z myśliwymi Janiny Duszejko, została przetłumaczona na kilka języków obcych.
  • za dzieło życia noblistki uznaje się powieść Księgi Jakubowe – monumentalny fresk z dziejów XVIII-wiecznej Polski. Głównym wątkiem książki są losy żydowskiego mistyka Jakuba Franka, ale przez karty powieści przewijają się inne znakomitości epoki jak np. ks. Benedykt Chmielowski, poetka Elżbieta Drużbacka czy biskup Kajetan Sołtyk.
  • w 2018 roku czytelnicy otrzymali Opowiadania bizarne czyli zbiór opowiadań zaliczanych do szeroko pojętej fantastyki (od bizarro fiction aż po fantastykę naukową). Krótkie historyjki o androidach, istotach z innych światów czy opowieści o dalekiej przyszłości, to próba nowego spojrzenia na tematy podejmowane w tzw. złotych latach fantastyki.
Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com