Życie i twórczość Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatka nagrody Nobla w roku poprzednim w dziedzinie literatury

Polska noblistka

Olga Tokarczuk została laureatka nagrody Nobla w roku poprzednim w dziedzinie literatury. Na całym świecie została poznana dzięki swojemu niebanalnemu sposobowi pisania, oraz obrazowego przedstawiania fabuły za pomocą starannie dobranych słów. Styl pisania Tokarczuk jest bardzo giętki; z jednej strony potrafi budować wielowątkową akcję, z drugiej zaś potrafi w przystępny sposób rozważać dane problemy filozoficzne, czy też moralne. Fabuła, na której kanwie powstają opowieści, powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.

Gatunki, w jakich się obraca Olga Tokarczuk, są bardzo zróżnicowane i przez to mają szanse trafić do większego grona odbiorców. Polska pisarka zajmuje się między innymi kreowaniem akcji w następujących gatunkach: fantastyce, science fiction, jak i kryminałach, czy powieściach sensacyjnych. Powieści Tokarczuk idealnie wpasowują się w scenerię jesienno-zimowych wieczorów, poruszają problemy moralne, ale też oferują ciekawą, misternie zbudowaną fabułę. Zazwyczaj akcje przedstawione w powieściach pisarki są wielowarstwowe, niebanalne, przesiąknięte wieloma wątkami i historiami.

Olga Tokarczuk – geniusz w sukience

Olga Tokarczuk, oprócz profesjonalnego zajmowania się pisaniem, jest także eseistką, autorką scenariuszy, poetką oraz psychologiem. Urodziła się w roku 1962. Zadebiutowała w 1979, gdzie na łamach polskiego czasopisma Na przełaj opublikowała swoje pierwsze opowiadanie. Zrobiła to wówczas pod literackim pseudonimem, nazywając się Natasza Borodin. Jej najpopularniejszymi dziełami są Bieguni i Księgi Jakubowe, będące pozycjami wielokrotnie nagradzanymi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powodem, dla którego Tokarczuk dostała nobla było wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Książki pisarki zostały przetłumaczone na około 35 języków, co świadczy o jej popularności na arenie międzynarodowej. Do innych popularnych pozycji możemy zaliczyć takie dzieła jak Prowadź swój pług przez kości umarłych, Lalka i perła, czy Anna In w grobowcach świata.

Księgi Jakubowe


Zostało wcześniej wspomniane, że jedną z najpopularniejszych książek Tokarczuk są Księgi Jakubowe. Akcja powieści rozgrywa się w 1752 roku i opowiada o losach Katarzyny Kossakowskiej oraz towarzyszącej jej poetki Elżbiety Drużbackiej. Obydwie kobiety przybywają do Rohatyna na Podolu, gdzie jednym z gości na kolacji powitalnej jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, będący autorem pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później decydują się kontynuować w listach. Z drugiej zaś strony mamy innego bohatera, jakim jest Jakub Lejbowicz Frank, młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd. Wkrótce zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Fabuła opiera się na opowiadaniu o rozruchach, by na końcu postawić pytanie: kto naprawdę jest dobry?

Vintage obraz autorstwa freepik - www.freepik.com